Grzeczność językowa

Etykieta (grzeczność) językowa - zbiór przyjętych w danej społeczności wzorów językowych zachowań grzecznościowych, zwyczajowo podporządkowanych określonym sytuacjom pragmatycznym. Etykieta językowa jako część etykiety ogólnej (savoir-vivre'u) oraz kompetencji kulturowej.

Grzeczność językowa jest elementem, który w znacznej mierze zależy od kultury osobistej każdego z nas. Polega na szacunku do drugiego człowieka, której uczymy się od dziecka. Używanie przekleństw to zjawisko powszednie nie tylko wśród młodzieży. Z pewnością nie ma to nic wspólnego z grzecznością językową. Dobrych zachowań, czy też zwrotów w języku polskim jest pełno. Wystarczyłoby mówienie "Przepraszam'', ''dziękuję'', czy też ''proszę''. Pojęcie grzeczności jest znane, lecz niepraktykowane.. Jedyne, co nam zostaje to dbać, aby te ślady dobrego zachowania, które dziś zostały przetrwały.

Grzeczność językowa sprawia wiele kłopotów użytkownikom polszczyzny. Według Mirosława Bańki, który roztrząsał kiedyś pewną kwestię związaną z korespondencją e-mailową, końcowa formuła "Z poważaniem" wyraża mniej kurtuazji (grzeczności) niż "Z wyrazami szacunku". Dlatego ta pierwsza nadaje się nawet do zakończenia korespondencji utrzymanej w niezbyt uprzejmym tonie, co językoznawca ilustruje przykładem z otrzymanego kiedyś maila:
"Szanowny Panie,
(...) Proszę więcej do mnie nie pisać.
Z poważaniem..."


Autorka: Maja

Komentarze