Ciekawostki o "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza

Witamy! Dziś przygotowaliśmy dla Was ciekawostki i szczegóły na temat książki pt. "Pan Tadeusz" :
1. Gdy doszło do zaręczyn trzech par; Zosi i Tadeusza, Asesora z córką Wojskiego – Teklą oraz Telimeny z Rejentem, poloneza prowadzili Zosia oraz Podkomorzy.
2. W Soplicowie posiadaczem tabakiery był nie tylko Podkomorzy, ale i ksiądz Robak. Jacek Soplica tabakierkę miał nie byle jaką – cztery razy zażywał z niej tabaki generał Dąbrowski, a jej denko zdobił wizerunek Napoleona i jego armii.
3. Wszyscy myślą, że Pan Tadeusz jest trzynastozgłoskowcem, jednak w pewnym momencie w III księdze Mickiewicz miał problem z zachowaniem metrum:
"Domowemu to ptastwu taki ochmistrzyni
Wymyśliła ogródek: sławna gospodyni.
Zwała się Kokosznicka, z domu Jendykowi-
czówna; jej wynalazek epokę stanowi
W domowym gospodarstwie; dziś powszechnie znany."
4. Jak wiadomo, Tadeusz pomylił na początku Telimenę z Zosią. Mickiewicz tak wyjaśnia to nieprawdopodobne zauroczenie: „Lecz młodzież o piękności metrykę nie pyta, Bo młodzieńcowi młodą jest każda kobieta, Chłopcowi każda piękność zda się rowiennicą, A niewinnemu każda kochanka dziewicą”.
5. Tadeusz – swoje piękne imię zawdzięcza bohater Tadeuszowi Kościuszce, ale nie w związku ze słynną Insurekcją z roku 1794, lecz z wcześniejszą wojną polsko-rosyjską, wywołaną przez konfederację targowicką. Kościuszko wsławił się w niej w bitwie pod Dubienką.
6. Tradycyjne potrawy w Soplicowie to; bigos, raki, zrazy, barszcz królewski, arkas, szczupaki, płatki z języków zwierząt.
7. W ''Panu Tadeuszu'' znajdują się również tradycje szlacheckie np. polowania, mieszkanie w dworach, dostojne stroje.
8. W "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza wielokrotnie pada słowo "ostatni", którym narrator podkreśla, że świat, który opisał należy do przeszłości.


Autorka; Maja

Komentarze