walentynki

Z okazji nadchodzących walentynek przygotowałam specjalny post. Zaprezentuję tu polskie utwory literackie z motywem miłosnym, pokażę związki frazeologiczne na temat miłości, powiem, skąd się wzięło słowo miłość.

związki frazeologiczne o miłości:

umierać z miłości,
miłość platoniczna,
miłość własna,
miłość bliźniego,
na miłość Boga/boską!,
dowód miłości,
nieszczęśliwa miłość,
miłość francuska,
niedorosła miłość,
miłość do grobowej deski,
ślepa miłość,
stracić głowę z miłości,
ulotna miłość

Skąd wzięła się nazwa miłość?

Rzeczownik miłość w tekstach z XIV i XV wieku miał znaczenie „litość, miłosierdzie”, które równolegle występowało do sensu "łaskawość, łaska, przychylność". Wyraz pochodzi od prasłowiańskiego słowa milostь, którego sens ogólnosłowiański to ‘litość’. Ta dawna forma z kolei pochodzi od imiesłowu miły czasownika mijać.


Przykłady historii miłosnych w literaturze polskiej:

Juliusz Słowacki ''Kordian"
Tytułowy bohater jako młody chłopak jest zakochany w starszej Laurze. Jednak kobieta go odrzuca, a nawet trochę z niego szydzi. Kordian, odczuwający „ból istnienia”, postanawia popełnić samobójstwo.
Kilka lat później miłość znów go rozczarowuje. We Włoszech poznaje Wiolettę, która przestaje go kochać, gdy Kordian traci pieniądze. Bohater zauważa, że nie ma bezinteresownej miłości, zostaje dwukrotnie odrzucony. Doświadczenie nieszczęśliwej miłości jest jedną z cech bohatera werterycznego.

Bolesław Prus ''Lalka''
Stanisław Wokulski jest nieszczęśliwie zakochany w Izabeli Łęckiej. Kobietę cechują obojętność i chłód, nie potrafi docenić miłości. Instytucję małżeństwa wiąże jedynie z pieniędzmi. Umie się co najwyżej zachwycić posągiem Apollina, a Wokulskiego ignoruje. Gdy między bohaterami dochodzi do zaręczyn, postępowanie kobiety nadal rani, np. flirtuje ze Starskim. Wokulski jest natomiast idealistą miłości, nie może przestać kochać Izabeli i nie potrafi poradzić sobie z tym uczuciem. Próbuje nawet popełnić samobójstwo. Jest to po części miłość romantyczna – bardzo silne nieszczęśliwe uczucie popychające w stronę samobójstwa.

Inne przykłady literackie:

Adam Mickiewicz ''Romantyczność'' (ból po stracie miłości)
Adam Mickiewicz ''Dziady, cz. IV'' (miłość romantyczna)
Adam Mickiewicz  ''Konrad Wallenrod'' (wywyższenie dobra ojczyzny ponad miłość)
Juliusz Słowacki ''Balladyna'' (niefortunne zakochanie się Goplany w Grabcu, niemożliwa do spełnienia miłość Filona do martwej Aliny)
Juliusz Słowacki ''Arab'' (niszczenie cudzej miłości)
Zofia Nałkowska ''Granica'' (odrzucenie miłości powodem do zemsty)
Halina Poświatowska *** [Jestem Julią] (miłość sprawiająca ból)
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska ''Miłość'' (utrata miłości)
Antoni Słonimski ''Żal'' (tęsknota za miłością)

autor: ciastko



Komentarze