Ciekawostki o balladach Mickiewicza!

Znaczenie Adama Mickiewicza dla dziejów literatury i kultury duchowej Polaków wydaje się być nie do przecenienia. Ten wielki człowiek, działacz i twórca głęboko i trwale zapisał się w naszej świadomości zbiorowej. Już jego literacki debiut – wydany w 1822 r. w Wilnie pierwszy tom ,,Poezyj'', był wydarzeniem na wielką skalę, on to bowiem umownie otwiera polski romantyzm. Przełomowy charakter zbiorku jest oczywisty. Tworzył on również ballady. Mickiewicz zawarł w nim nie tylko program nowej literatury, ale jednocześnie objawił swój ogromnej miary talent poetycki. Kolejne utwory potwierdziły jego wielkość i ukształtowały najbardziej charakterystyczne oblicze polskiego romantyzmu. 

Ballada – gatunek synkretyczny, łączący w sobie cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi, akcja), którego tematem są niezwykłe wydarzenia. 

BALLADY I ROMANSE:
"Pierwiosnek" - Jest to wiersz oparty na rozmowie podmiotu lirycznego z „najraźniejszym” ze wszystkich kwiatków.
"Romantyczność" - Poetycka opowieść dotyka problemu miłości, odmiennego postrzegania świata, a także samotności w tłumie. Przedstawiona w balladzie bohaterka prezentuje postawę bliską romantykom.
"Świteź " - Ballada rozpoczyna się opisem położenia jeziora oraz zwrotem do adresata i zachętą do zobaczenia jeziora. Pojawia się opis jeziora Świteź zarówno dzień, jak i w nocy. Jezioro przedstawia sobą widok niezwykły, jednak aby odwiedzić to miejsce w nocy trzeba być niezwykłym śmiałkiem.
"Świtezianka" - Utwór ten opowiada historię dwojga zakochanych w sobie osób, które widują się każdego wieczora.
"Rybka" - W tej balladzie „ze śpiewu gminnego” Adama Mickiewicza poznajemy historię zdradzonej i skrzywdzonej kobiety, która gotowa była oddać swe życie, aby móc dokonać zemsty na niewiernym kochanku.
"Powrót taty" - Utwór jest opowieścią o miłości, która łączy dzieci i ojca oraz o lęku o ukochaną osobę.
"Pani Twardowska" - Utwór pełen jest wyliczeń i wykrzyknień, które za zadanie mają oddać i podkreślić charakter zabawy. Przedstawia on osobę pana Twardowskiego, który posiada nadzwyczajne umiejętności. Potrafi przemieniać ludzi w zwierzęta, sprawiać, że ich ciała zyskują nadprzyrodzone właściwości. Wesoło bawiący się Twardowski jest jednak prześladowany przez diabła.
"Lilije" - Tematem ballady są przede wszystkim uczucia i myśli, które towarzyszą mężobójczyni, od chwili zabicia swego męża aż do momentu, gdy nieboszczyk powstaje z grobu i porywa ją. 


Autorka: Maja

Komentarze