Młodzieżowe słowo roku

W tym roku roku najwięcej głosów zebrało słowo słowo "XD", które oznacza emotikon używany głównie przez uczniów gimnazjum. Wyraża zdziwienie/ podziw/ rozbawienie jakąś sytuacją.

Zeszłoroczny festiwal na słowo roku młodzieży spotkał się z zainteresowaniem uczniów, czytelników portalu słownikowego PWN, który udostępnił formularz głosowania. Nie uszedł też uwagi językoznawców, którzy starają się na bieżąco opisywać słownictwo.
Słowem roku 2016 w wyborach kapituły profesorów językoznawstwa był trybunał, internauci wybrali pięćset plus. W plebiscycie młodzieżowym najwięcej głosów padło na słowo sztos, 'szczęście, coś dobrego', choć ten wyraz zapożyczony z niemieckiego poprzez żargon graczy i przestępców nigdy nie był często używany. Na drugim miejscu znalazła się rodzina wyrazów utworzona od czasowników ogarnąć/ogarniać (się), w tym ogar i nieogar. Na trzecim miejscu są ex aequo: beka (beczka, bekowy), masakra(masakracja, masakryczny) i powitanie gitara siema. Kolejne słowa to: YOLO, mega, LOL, przypał, rak (rakowy), spoko, rozkminić (rozkminiać, rozkmina), kappa, hajs, XD (emotikon), props (propsować) uczniów gimnazjum.





Autorki: Oliwia i Maja XD

Komentarze