Balladyna-dramat Juliusza Słowackiego

Balladyna-jak siostra zabiła siostrę

Balladyna to utwór dramatyczny (gatunek literacki-dramat) napisany przez Juliusza Słowackiego w 1834 roku. Wydana została w 1839 roku w Paryżu, a na scenie wykonana po raz pierwszy w 1862 roku. Napisana ona została w 5 aktach. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza.

Postacie dramatu:

Balladyna – główna bohaterka, córka ubogiej wdowy, ulubienica matki, dążąca do władzy, ukochana Grabca, żona Kirkora, kochanka Fon Kostryna, którego zabiła, wydała na siebie wyrok śmierci (została uśmiercona przez uderzenie piorunem). Miała czarne włosy, ciemne oczy i alabastrową cerę.

Alina – młodsza siostra Balladyny. Była szczerą, uczciwą i niezwykle pracowitą dziewczyną o dobrym sercu. Zawsze skora do żartów i uśmiechu. Kochała matkę i siostrę ponad wszystko. Podczas zbierania malin, uzbierała dzban owoców, który była nawet gotowa oddać siostrze, gdyby ta poprosiła. Została jednak zamordowana przez Balladynę. Alina była bardzo piękna. Miała długi, złocisty warkocz, wesołe, niebieskie oczy i różane policzki.

Wdowa – stara matka Balladyny i Aliny, została wygnana z zamku, oślepiona przez piorun, ginie na torturach, nie chcąc wyjawić imienia złej córki, gdyż wie, że skazałaby w ten sposób Balladynę na śmierć.

Kirkor – bogaty książę, szukający za radą pustelnika ubogiej, wiejskiej dziewczyny za żonę, starał się przywrócić gnieźnieński tron dla prawowitego władcy – Popiela III (pustelnika), ginie w walce z wojskiem Balladyny i Kostryna.

Pustelnik – król Popiel III, zrzucony z tronu i wygnany z zamku przez swojego brata, który rozkazał zabić jego dzieci i sam objął władzę w Gnieźnie, został zabity na rozkaz Balladyny.

Grabiec – syn zakrystiana, pijak, kochanek Balladyny i obiekt uczuć Goplany, jako płacząca wierzba świadek zbrodni na Alinie, jako dzwonkowy król gość na uczcie weselnej; we śnie zabity przez Balladynę.

Filon – pasterz, typowy romantyczny bohater, beznadziejnie szukający miłości; odnajduje martwą Alinę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.

Fon Kostryn – podaje się za niemieckiego grafa, ale jest synem wisielca, rycerz Kirkora, który pod jego nieobecność ma się opiekować Balladyną, tymczasem staje się jej kochankiem, później ginie z jej ręki.

Gralon – posłaniec od Kirkora, bez potrzeby zamordowany przez Balladynę i Kostryna.
Kanclerz – pomagał Balladynie w osądzaniu zbrodniarzy.

Wawel – dziejopis, prowadzi rozmowę z publicznością w epilogu; badacze literatury dopatrywali się w nim uosobienia Joachima Lelewela.

Paź – mało ważna postać w utworze.

Lekarz – stwierdził zatrucie u Fon Kostryna.

postacie fantastyczne:
Goplana – nimfa, królowa jeziora Gopła, zakochała się w Grabcu, gdy uratowała mu życie, wyciągając go z jeziora.
Skierka – oddany i pracowity sługa Goplany, za sprawą jego czarów Kirkor zakochuje się jednocześnie w Alinie i Balladynie.
Chochlik – leniwy, marudny i nieuczciwy sługa Goplany.

linki:

-link do pdf-u : https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/balladyna.pdf
- link do streszczenia: http://lektury.crib.pl/balladyna-streszczenie-szczegolowe-streszczaj-sie-z-nauka.html

źródła: www.wikipedia.org

Komentarze